Staff List 2018 - 2019

Headteacher

Mrs G Jackson

Senior Leadership Team

Mr M Baines – Director of Pupils / DSP

Mr I Baybutt – Curriculum KS3/4, 14-19

Mr P Cairns – Director of Teaching School

Mr G Carruthers – SENCO

Mrs V Coxon – ARR / Targeted Interventions

Mrs V Hayward - School Business Manager

Mrs J Siddle – Teaching & Learning

Chaplain

Mr J Houghton

TEACHING STAFF
Mr R Alston English/Professional Mentor
Mrs F Ashton Head of RE
Mrs M Arago-Ferrer Languages (Temporary)
Mrs L Bergon Second in Modern Foreign Languages
Mrs K Bridges

Assistant Director of Pupils / Mathematics

Mrs J Cairns Head of Modern Foreign Languages
Mr M Carter* Resistant Materials
Miss H Catterall Head of ICT & Computing
Miss J Cross Pastoral Transition Coordinator / Chemistry
Miss N Dean Head of Durham House / Chemistry
Mr T Duggan Head of Technology / Design Technology
Mrs G Fawcett* RE
Mrs A Fisher* Chemistry
Mrs L Gilmour Head of Humanities / Geography
Mrs H Gornall* Food Technology / Catering / Product Design / Textiles
Mr A Gray Head of Winchester House / Head of CEIAG / PE
Mr T Haslam Mathematics
Mr D Hewitt Second in Mathematics
Mrs A Hutchinson Geography
Mrs L Jimenez Languages
Miss D Keller Head of York House / Head of Drama
Mrs C Knight Enterprise Coordinator / Second in English
Miss E Knowles History (Maternity cover)
Mr R McGee Head of Science / Physics
Ms M Markham Head of Art
Miss K McKenna PE
Mr S Nightingale English
Mr S O’Leary Head of Mathematics
Mrs T Perman English
Miss S Porter History
Mr J Ranson Mathematics
Mrs N Roden* Mathematics
Miss K Ryder Head of Business Studies / IT & Computing / Maths 
Miss J Sherwood Head of Performing Arts
Mrs A Smith* Food Technology / Textiles / Art
Mrs G Storey Second in Science
Mr S Stringfellow Head of English
Mr D Taberner Head of PE
Mr D Tidswell RE
Miss L Walsh Head of Canterbury House / Biology
Miss V Walsh Head of History
Mrs N Ward* Languages

* Indicates part-time teaching staff

ASSOCIATE STAFF
Administration:  
Mrs C Simpson Head’s PA / Office Manager
Mrs J Brennan School Business Support Officer
Mrs L Brown Marketing and PR Officer
Mrs N Dearden Librarian / Reprographics Assistant
Mrs C Goucher

Finance Officer

Mrs C Player Pastoral Manager
Mrs C Robinson Receptionist / School Business Support Officer
Mrs J Turner Deputy School Business Manager / Clerk to Governing Body
Miss K Wilson Exams, Data & Assessment Officer / Cover
Teaching Assistants:  
Mrs T Young SENCO Assistant / TA
Mrs E Mallett  
Mrs K Sweet  
Mrs A Topping  
Mrs Ines Rodriguez Language Support Assistant
Mrs S Stubbs Learning Assistant
Cover Supervisors:  
Mr P Charlton  
Mrs R Holmes  
Mrs B Jonsson  
Mrs A Topping  
Catering:  
Mrs R Higson Catering Manager
Mrs S Earle Supervisor / Cook
Mr E Bentley Assistant Catering Supervisor
Mrs J Atchia Catering Assistant
Miss A Kazmierska Catering Assistant
Mrs J Park Catering Assistant
Mrs A Robinson Catering Assistant
Mr S Ruks Catering Assistant
Miss P Solanki Catering Assistant
Mrs M Szczeblewska Catering Assistant
Mrs A Williams Catering Assistant
Site:  
Mr J Boe Facilities Manager
Mr M Pratt Site Supervisor
Mr M Woods Site Supervisor/Groundsman
Technicians:  
Mrs J Park Technology
Mr N Gibirdi Technology
Mrs C Taylor Science